Легке рішення складних питань

04.02.2019
за Ievgen Shandropol


Соняшник, по праву, можна вважати основною технічною культурою в Україні. Наша країна знаходиться на першому місці в світі по вирощуванню цієї культури та з виробництва соняшникової олії. На насіннєвому ринку України представлено безліч сортів і гібридів з найрізноманітнішими властивостями і особливостями. І велика частина з них представлена гібридами під технологію СУМО/ЕКСПРЕС.

Підвищення рентабельності культури залежить не тільки від сорту чи гібриду соняшнику, але і від технології, по якій він вирощується. Традиційні методи обробки передбачають застосування ґрунтових гербіцидів для знищення дводольних однодольних  бур'янів у посівах соняшнику. На жаль, такі види гербіцидів дуже вимогливі до кількості вологи в ґрунті і не завжди працюють по бажаному спектру бур'янів.

Одним з найбільш ефективних способів боротьби з бур'янами у посівах соняшнику є застосування технології СУМО, або як її ще називають ЕКСПРЕС-технологія. Дана технологія дозволяє отримувати стабільно високі врожаю з гарною рентабельністю.

Особливістю даної технології є висівання гібридів соняшнику які генетично стійкі до трибенурон-метилу (сульфонілсечовини) – Експрес, Експерт грізний, Містард. При роботі по даній технології висівається гібрид, стійкий до трибенурон-метилу, і у фазі 2-8 справжніх листа обробляється гербіцидами, які підходять під ЕКСПРЕС-технологію.

Плюси та мінуси даної технології.

1.  Головною перевагою Експрес-технології є можливість контролювати дводольні бур'яни у посівах культури. Широколистяні бур'яни складають серйозну проблему при вирощування соняшнику.

2.  Контроль такого бур'яну як Амброзія полинолиста.

3.  Дешевизна обробки самим требенурон-метилом.

4.  Це безпечність у сівозміні. Активна речовина препарату має швидкий напіврозпад у ґрунті, таким чином, немає жодних обмежень по висіву наступних культур.

До мінусів ми можемо віднести:

1.  Потрібно застосовувати окремо грамініцид у посівах культури для боротьби з злаковими бур'янами.

2.  Неможливість контролю вовчка соняшникового.

3.  Обмеження по застосуванню ALS інгібіторів, до яких відноситься трибенурон-метил. А саме рекомендації застосувати препарати цієї групи діючих речовин не частіше, ніж один раз на 3 роки.

Нюансом також являється, що під дану технологію використовують спеціальні гібриди, які стійки до даного гербіциду.

Одним із хороших варіантів даних рослини є гібриди селекції ВНІС: Шенон, Фолк, Сонячний настрій, Матадор, Дракон.

Шеннон гібрид соняшнику стійкий до гербіцидів, що містять трибенурон-метил (SU) – 50г/га. Гібрид інтенсивного типу, що поєднує унікальну стійкість до хвороб, посухи та нових рас вовчка. Вирізняється стабільно високою врожайністю та максимальною виповненістю кошику. Вегетаційний період 110 днів. Вміст олії 52%.

 

Фолк – новинка в лінійці гібридів соняшнику селекції ВНІС, стійкий до гербіцидів, що містять трибенурон-метил (SU) – 50 г/га. Інтенсивний гібрид, що характеризується відмінною стійкістю до несправжньої борошнистої роси та високим потенціалом урожайності соняшнику в посушливих умовах. Вегетаційний період 110 днів. Вміст олії 52%.

Сонячний настрій – стійкий до гербіцидів, що містять трибенурон-метил (SU) – 25 г/гаМає високу посухостійкість. Вегетаційний період складає 98-103 дня. Вміст олії 50-52%.

Матадор – Характерними особливостями гібриду є високе стебло (170-190 см.), генетична стійкість до 6 рас вовчка соняшникового, іржи та стабільна врожайність за роки вирощування (від 20 до 35 ц/га).

Дракон – стійкий до гербіцидів, що містять трибенурон-метил (SU) – 25 г/га. Високоврожайний гібрид характеризується високою стійкістю до хвороб та стресових умов. Вегетаційний період складає 103-107 днів. Вміст олії 48-52%.

Всі гранстар-стійкі гібриди соняшнику відрізняються рівнем стійкості до гербіциду. Деякі гібриди витримують 25г гербіциду, а інші – 50г. При виборі насіння необхідно звертати увагу на цей показник, адже перевищення норми внесення Гранстару може призвести до пригнічення росту не лише бур’янів, а й самого соняшнику, оскільки він є представником дводольних рослин. А це безпосередньо вплине на формування майбутнього врожаю.На ринку сьогодні представлена величезна кількість гранстар-стійких гібридів соняшнику.Необхідно відповідально відноситися до вибору гібриду соняшнику під Гранстар, адже вдало підібраний гібрид є запорукою високих, якісних врожаїв.

Всеукраїнський науковий інститут селекції

03022, Україна, Київ, вул. Васильківська,30

www.vnis.ua

info@vnis.com.ua

(044) 500-55-37

(067) 505-47-42

(050) 440-36-96

 

 

Коментарі

Не знайдено дописів

Нове повідомлення