Просте рішення складних проблем

13.03.2019
за Ievgen Shandropol

Україна є найбільшим виробником у світі та постачальником на зовнішні ринки насіння соняшнику і соняшникової олії. Порівня­но з інши­ми куль­ту­ра­ми цієї гру­пи він за­без­пе­чує найбільший вихід олії з оди­ниці площі. Со­няш­ни­ко­ве насіння в се­ред­нь­о­му містить по­над 48–50% жи­ру, білка — 16–19, а вихід олії за про­мис­ло­вої пе­ре­роб­ки ся­гає 47%. Со­няш­ни­ко­ву олію ши­ро­ко ви­ко­ри­с­то­ву­ють у про­цесі ви­го­тов­лен­ня мар­га­ри­ну, кон­сервів, хлібних і кон­ди­терсь­ких ви­робів, а та­кож у ми­ло­варній, ла­ко­фар­бовій та інших га­лу­зях про­мис­ло­вості. Під час пе­ре­роб­ки цьо­го насіння, крім олії, одер­жу­ють ма­ку­ху або шрот, які є цінним кор­мом для тварин.

Однією з головних проблем, з якою стикаються аграрії при вирощуванні соняшнику є – бур’яни.До речі,у багатьох країнах культура соняшнику не прижилася саме черезвідсутністьефективних заходів боротьби з бур'янами. Замість очікуваних врожаїв олійної культури і прибутку фермерів очікували збитки і розчарування. 

Ключем до вирішення цієї проблеми, на даному етапі, є технологія, яка отримала дуже відповідну назву — Clearfield, що перекладається, як «чисте поле». Як не дивно, але природа сама підказала людству, спосіб вирішення проблеми зарослих посівів соняшнику. На одному з полів в штаті Канзас кілька років поспіль вирощували сою. І природньо що на полі були присутні бур’яни і серед яких ріс дикий соняшник. При обробці посівів сої імазамоксом дикий соняшник дивним  чином  виживав і більш того, гарно розвивався і давав потомство. Саме від нього пішов кожний гібрид соняшнику стійкий до євролайтінгу. 

Євролайтінг знищує весь спектр бур'янів, які ростуть на наших полях, не роблячи виключення навіть для вовчка, осотів, амброзії і т. п.Обидва компоненти Євролайтінга проникають в рослину як через коріння, так і через листя.Принцип дії полягає в тому, що препарати діють як інгібітори певного ензиму. При цьому, цим ензимом володіють тільки рослини і бактерії. Відсутність його у тварин зумовлює його безпеку для людини. Також цей пестицидволодіє ще однією корисною властивістю – потрапляючи в грунт  він створює захисний шар від проростаючих бур'янів. Тому соняшник вирощений за системою CLEARFIELD, не заростає бур'янами до самого прибирання. Щоб не порушити захисну систему створену препаратом, обробка міжрядь після внесення препарату є небажаним заходом. Після його застосування небажано проводити механічну обробку міжрядь, це може порушити гербіцидний екран.  Оптимальний час внесення препарату – фаза четвертих-шостих справжніх листків на рослині соняшнику. Обов'язкова умова — застосування препарату на гібридах створених саме для системи CLEARFIELD.

Переваги застосування системи вирощування соняшнику CLEARFIELD:

1. Одна обробка за весь період вегетації;

2. Знищення всіх видів бур'янів, посіви залишаються чистими до самого прибирання;

3. Препарат нечутливий до вологості і кількості опадів;

4. Зручність у застосуванні;

5. Єдиний спосіб який дозволяє хімічним методом боротися із вовчком соняшниковим у посівах соняшнику.

Враховуючи всі переваги даної технології, не варто квапитися із висновками, адже і тут є свої недоліки.

  Мінуси даної технології:

1. Препарати даної групи не можна використовувати  в баковій суміші з гербіцидами інших груп, а також з добривами;.

2. Гербіциди групи імідозолінонів мають властивість накопичуватися в грунті і мають післядію на наступні культури. А це означає що при використанні даної технології потрібно дотримуватися певної сівозміни;

3. При даній технології дозволено використовувати тільки гібриди, які стійкі до гербіциду.

Враховуючи всі плюси та мінуси даної технології вибір стоїть за вами.  Серед гібридів стійких до євро-лайтингу компанія Всеукраїнський науковий інститут селекції може запропонувати такі гібриди, як: Армагедон, Карлос 105, Карлос 115, Євро.

Армагедон - Стійкий до гербіцидів групи імідазолінів (IMI). Характеризується високою врожайністю, стійкістю до хвороб та крупними розмірами насінини. Вегетаційний період 110 днів. Вміст олії 49-50 %. Стійкий до шести рас вовчка соняшникового.

Карлос 105Стійкий догербіцидів групи імідазолінів(ІМІ). Гібрид помірно інтенсивного типу з добрими темпами росту на початкових етапах розвитку. Гнучкий до строків посіву. Внесено до Державного реєстру сортів рослин у 2016 році.Вегетаційний період 105 днів. Вміст олії 48 -50%. Стійкий до п’ятирас вовчка соняшникового.

Карлос 115 - Стійкий догербіцидів групи імідазолінів(ІМІ). Гібрид інтенсивного типу. Характеризується високим потенціалом урожайності. Найвищі показники має на потужних родючих ґрунтах. Внесено до Державного реєстру сортів рослин у 2016 році. Вегетаційний період 115 днів. Вміст олії 48-52%. Стійкий до п’яти рас вовчка соняшникового.

Євро— новий гібрид соняшнику селекції ВНІС стійкий догербіцидів групи імідазолінонів(IMI). Ранньостиглий гібрид інтенсивного типу, пластичний до вирощування в різних грунтово-кліматичних зонах України. Відзначається високою жаро- та посухостійкістю. Характеризується високою толерантністю до гербіцидів групи імідазолінонів та відстутністю зовнішніх проявів токсикації.  Вегетаційний період 110 днів. Вміст олії 48-50%. Стійкий до шести рас вовчка соняшникового.Гібрид соняшнику Євро внесено до Державного реєстру сортів рослин у 2018 році.  Соняшник є однією із найпоширеніших та найбільш рентабельних сільськогосподарських культур в Україні. Насіння соняшнику користується сталим попитом, що доводить його високу ліквідність. Виробництво даної культури є досить рентабельним для сільськогосподарських товаровиробників і не потребує значних додаткових затрат. Тому, все більшого значення набуває науково обґрунтоване дотримання сівозміни у процесі вирощування соняшнику, та підбір оптимальних технологій вирощування для отримання високих результатів.

Всеукраїнський науковий інститут селекції

03022, Україна, Київ, вул. Васильківська,30

www.vnis.ua

info@vnis.com.ua

(044) 500-55-37

(067) 505-47-42

(050) 440-36-96

 

Коментарі

Не знайдено дописів

Нове повідомлення